Legal Advisor - B2B

Departamentul Juridic al Orange Romania este in cautarea unui Consilier Juridic care sa ofere servicii de consultanta in cadrul Diviziei Corporate &Technology.

Responsabilitatile includ: suport strategic din punct de vedere juridic, opinii legale si indrumare in redactarea si negocierea contractelor/acordurilor cu partenerii, emiterea de opinii care sa aiba in vedere protejarea intereselor companiei precum si respectarea reglementarilor legale in vigoare.

Candidatul ideal va trebui sa manifeste abilitati in analiza si rezolvarea spetelor juridice complexe generate de activitatea companiei, cu precadere in cee ce priveste dezvoltarea si vanzarea aplicatiilor mobile, aplicatiilor de securitate IT, date partajate, semnatura electronice, etc.

Activitati principale:

  • Ofera consultanta juridica in redactarea contractelor;
  • Redacteaza contracte in cazul vanzarilor inovative
  • Identifica riscurile contractuale si propune solutii pentru atenuarea si/sau eliminarea lor;
  • Participa in interiorul si/sau exteriorul companiei la redactarea si negocierea contractelor si avizeaza din punct de vedere legal orice documente aferente acestor negocieri;
  • Participa in cadrul unor echipe transversale la desfasurarea diverselor proiecte ale companiei, avand rolul de a stabili cadrul juridic in care aceste proiecte pot fi implementate;
  • Ofera suport si opinii juridice legate de diversele spete aduse in atentia sa de catre membrii departamentului Business to Business;
  • Analizeaza si interpreteaza reglementarile legale existente precum si noutatile legislative atat interne cat si la nivel european pentru a emite opinii in legatura cu impactul si implicatiile legale asupra activitatii companiei;
  • Ofera suport in redactarea politicilor si procedurilor interne ale companiei

Profilul cautat:

  • Experienta juridica – 5 ani, intr-o firma din sectorul IT&C.
  • Abilitati avansate de analiza si negociere contractuala;

Cunostinte aprofundate in urmatoarele domenii:

  • Drept civil si drept penal;
  • Legislatia specifica  privind : comertul electronic, drepturile de autor, semnatura electronica, platile electronice, publicitatea online, protectia datelor cu caracter personal, criminalitatea informatica,

De asemenea, candidatul selectat trebuie sa:

  • scrie si sa vorbeasca fluent in limba engleza;
  • lucreze eficient, in termene foarte stranse, cu supervizare minima;
  • dea dovada de perseverenta, simt al raspunderii si deschidere in colaborarea cu functiuni diverse din organizatie, la toate nivelurile;
  • produca argumente clare si logice in sustinerea propriilor solutii;
  • fie precis in analiza si sinteza;
  • acorde atentie detaliilor, dar cu rezultate foarte bune in timp limita;
  • stabileasca usor relatii eficiente de lucru cu ceilalti;
  • lucreze cu punctualitate, organizat si planificat;
  • sa aiba cunostinte de operare PC-MS Office.

Nedeterminat

Număr Post: KPAL817153

Localitate: Bucuresti

Dată limită: 15 decembrie 2018