OTC Team Leader

Supravegheaza, ghideaza si ofera coaching echipelor Order to Cash Operations in desfasurarea activitatilor order to cash pentru partenerii externi Orange Business Services.

Responsabilitati:

Operationale (incl. Planificare) 50%

Comandare:

  • Primul nivel de contact pentru clienti in procesul de comanda: ofera suport clientilor pentru a plasa /modifica / anula comezi in toolurile specifice de comanda ca de exemplu Web Source (platforma personalizata, creata pentru client)

  • Analizeaza comenzile aflate in curs si le revizuieste lunar pentru a incepe facturarea serviciilor

  • Compara inventarul in Web Source (serviciile de comanda) cu inventarul FE (serviciile active) si analizeaza discrepantele

Facturare:

  • Pregateste cadrul de facturare de la inceputul fiecarei luni (schema de facturare, calendar de facturare);

  • Pregateste tichetele de regularizare (notele de credit, corectii, ajustari etc.) pentru a fi incluse in facturi

  • Coordoneaza echipa Billing Operations in scopul respectarii termenelor de facturare pe luna

  • Trimite facturile finale catre client si valideaza corectitudinea acestora

  • Nivelul doi de contact pentru colectarea platilor aferente facturilor: se asigura ca facturile sunt platite la timp

  • Escaleaza la directorul ABU daca exista dificultati in obtinerea platilor

Raportare:

  • Pregateste rapoarte externe: ex. raport - urmarirea comenzilor

  • Pregateste rapoarte interne cu facturarile la sfarsitul fiecarei luni

  • Trimite rapoarte saptamanale managerului direct

  • Rezolva activitatile administrative privind intreaga echipa

Realizare rapoarte:

  • Analizeaza campania de performanta (masuratori, raportare, dashboard)

  • Pregateste rapoarte despre loialitatea / satisfactia clientilor

  • Pregateste rapoarte la cereri ad-hoc

Responsabilitati / Activitati Manageriale 50%:

Coordonare echipa

  • Comunica, cascadeaza in cadrul echipelor targetele specifice, actiunile solicitate si performanta acestora, agreate cu subordonatii directi

  • Agreeaza obiectivele personale cu subordonatii directi, monitorizeaza indeplinirea lor

  • Stabileste obiective SMART

  • Ofera suport pentru dezvoltarea echipelor de proiect si revizuieste termenele limita

  • Evalueaza motivatia membrilor echipei

  • Este responsabil pentru a oferi suport profesional asupra nivelului operational al intregii echipe

  • Se asigura ca exista un spirit bun de echipa

  • Se asigura ca membrii echipei sunt bine integrati la locul de munca

  • Se asigura ca exista o abordare unitara, in diverse situatii, pentru toti membrii echipei

Dezvoltare subordonati directi:

  • Identifica nevoile de dezvoltare pentru membrii din echipa directa

  • Aplica leadership situational

  • Propune masuri de dezvoltare

  • Ghideaza membrii echipei in evolutia lor si in parcursul lor profesional.

  • Aloca mentori in functie de domeniu pentru categoriile diferite ale angajarilor din echipa (noi angajati talente, angajati subperformanti)

  • Proiecteaza planurile de cariera si planurile de succesiune impreuna cu

Elaborare strategie:

  • Consulta subordonatii directi cu privire la evolutiei volumului de munca si disponibilitatea echipei la nivel global

  • Contribuie in cadrul procesului de recrutare

Revizuire Fise Post echipa:

  • Intocmeste fise post pentru toate posturile nou aparute in echipa sa

  • Actualizeaza fise post pentru toate posturile din echipa sa, conform procedurilor interne

Cunostinte Profesionale:

  • Fluent in limba engleza si franceza

  • Cunostinte de Project Management (va gestiona o echipa mixta ca experienta de OTC Operations Managers)

  • Experienta in Order to Cash sau procese similare este considerat un avantaj

Competente Specifice:

  • Abilitati de comunicare

  • Planificare si organizarea

  • Initiativa si pro-activitate

  • Orientare spre rezultate

  • Gândire analitica

  • Abilitatea de a rezuma

  • Leadership

  • Munca de echipa

Iti multumim pentru ca ai aplicat!

Nedeterminat

Număr Post: IFAN917955

Localitate: Bucuresti

Dată limită: 30/09/2019

Printează