Revenue Assurance Specialist

Echipa Revenue Assurance te cauta!

Esti o fire analitica, iti place sa analizezi lucrurile si sa gasesti cele mai bune solutii ?

Esti atent la detalii si esti ca un mic detectiv  caruia ii place sa uneasca piesele „ puzzle-ului” si sa vada imaginea de ansamblu?

Stii ce inseamna „billingi” „ buckets”, Vantive-ul aproape ca nu mai are taine pentru tine?

Atunci esti la locul potrivit!  Parcurge detaliile rolulului de mai jos si vino sa ne cunosti!

Care sunt principalele provocari pentru  echipa de Revenue Assurance?

  • Asigurarea ca Orange Romania taxeaza corect si complet pentru serviciile furnizate clientilor sai,  prin monitorizarea constanta si temeinica, de la inceput la final, a fluxurilor de venituri (voce, date, etc.).
  • Asigurarea ca Orange Romania detine o intelegere profunda a pericolelor reprezentate de expunerile curente si viitoare ale veniturilor.

Ce responsabilitati are un Revenue Assurance Specialist :

  • Analizeaza fluxurile de venituri din telecomunicatii din punctul de vedere al riscului financiar, asigurand o taxare completa si corecta a serviciilor furnizate clientilor.
  • Configureaza si actualizeaza sistemele RA conform planurilor de analiza/testare.
  • Depisteaza, corecteaza, reduce si previne pierderile din venituri prin identificarea, investigarea si diminuarea incidentelor, masurand impactul lor financiar si mentinandu-le in limitele obiectivelor stabilite.
  • Efectueaza analize specifice ale noilor produse/servicii ale Departamentului Marketing si/sau ale noilor sisteme/platforme ale Departamentului Technology, pentru a testa conformitatea cu cerintele RA.
  • Pastreaza o buna cunoastere a produselor si serviciilor pentru a putea descoperi si analiza in timp util potentiale riscuri de RA.
  • Verifica functionarea in parametrii corecti a sistemelor de facturare si a platformelor de taxare, la nivelul minim acceptat de erori.
  • Participarea in proiecte interdepartamentale pentru  a defini /implementa / dezvolta instrumentele de lucru anti-frauda si revenue assurance
  • Intocmeste, actualizeaza si trimite rapoarte specifice catre superiori si catre alte departamente interesate
  • Ofera feed-back corect si la timp catre management sau catre alte departamente interesate asupra tuturor rezultatelor relevante ale analizelor, testarilor si monitorizarilor
  • Intocmeste rapoarte pentru activitati, TCG Dashboard, rapoartele de reconciliere, rapoarte ad-hoc

Ce am vrea sa ai?

Cunostinte profesionale:

  • Cunostinte si experienta in utilizarea Access, Excel (preferabil inclusiv Visual Basic) nivel avansat
  • Familiarizat cu prelucrarea unor baze de date
  • Cunostinte de baza despre arhitectura unei retele GSM si despre billing sunt un plus
  • Cunostinte medii/avansate Vantive (Billings, buckets, LOC etc) + produse si servicii Orange
  • Limba engleza , nivel avansat

Competente specifice:

  • Planificare si organizarea
  • Gândire analitica
  • Abilitati de comunicare
  • Abilitatea de a prioritiza, rezuma
  • Initiativa si pro-activitate
  • Orientare spre rezultate
  • Munca de echipa
  • Customer focus
  • Adaptabilitate
  • Cunostinte comerciale

Nedeterminat

Număr Post: KZAU918209

Localitate: Bucuresti

Dată limită: 25/12/2019