Technical Support Specialist

Responsabilitati

  • Asigura suportul IT local sau remote pentru sistemele/serverele infrastructurii IT interne in scopul asigurarii disponibilitatii serviciilor (ex. Desktop, Laptop, Printer, Tableta, Switch-uri, Telefoane, Monitoare, Routere, Echipamente de videoconferinta, Unified Printing, Antivirus, Access control, etc)
  • Realizeaza activitati de tip IMACDS (instalare, mutare, adaugare si modificare) pentru echipamente IT (software/hardware) si componente externe in conformitate cu procedurile interne
  • Participa la activitatile necesare asigurarii infrastructurii IT interne precum si la activitatile legate de operatiuni de extindere sau reinprospatarea a infrastructurii IT
  • Valideaza necesarul de echipamente IT din cererile formulate de useri.
  • Realizeaza si distribuie pachete software, inclusiv OS

Asset Management:

  • Mentine la zi inventarul hardware si software al echipamentelor IT
  • Asigura support pentru operatiunile de reconditionare si casare a echipamentelor IT
  • Asigura suportul pentru procesele interne referitoare la noii angajati / angajatii care parasesc compania
  • Gestioneaza stocul de echipamente IT.

Implicare in procese:

Incident Management

  • Monitorizeaza sistemele aflate in administrarea sa si identifica probleme de performanta reactiv.
  • Rezolva problem tehnice hardware sau software pe platformele si aplicatiile aflate in administrarea sa in conformitate cu protocoalele standard si procedurile interne
  • Lucreaza cu SLA-uri bine definite si escaladeaza incidentele in fereastra de timp definita

Problem Management:

  • Identifica tendinte in incidente in vederea escaladarii acestora in conformitate cu procedurile standard
  • Executa activitati manuale si automate de change management asa cum au fost aprobate si documentate
  • Executa instalari si configurari de rutina pe protocoale standard
  • Configureaza si integreaza sisteme/produse

Operations Maintenance:

  • Executa lucrari regulate de mentenanta pe infrastructura IT fizica/virtuala

Cunostinte profesionale:

  • Tehnologii Microsoft
  • Cunostinte de baza Microsoft Office, retele
  • TCP/IP
  • Cunostinte platforme hardware fizice si virtuale
  • Limba engleza – fluent

Educatie si experienta:

  • Absolvent sau ultimul an studii superioare
  • Experienta relevanta de minim 1 an intr-o activitate/pozitie similara

Iti multumim ca ai aplicat la Orange!

Nedeterminat

Număr Post: DRAQ917516

Localitate: Bucuresti

Dată limită: 24/05/2019

Printează